ČETKICE ZA ZUBE


Koliko često trba menjati četkicu za zube?

Stomatolozi savetuju da je četkicu najbolje menjati na svaka tri do četiri meseca a ukoliko se vlakna i pre deformišu, onda se to vreme skraćuje. Korišćenje četkice za zube koja je dotrajala i na sebi ima nagomilane bakterije, može da dovede do povećanja osetljivosti desni, karijesa a u pojedinim slučajevima i do začetka parodontoze.

Kod osoba koje nose protezu, četkice je potrebno menjati i češće jer se njihova vlakna lakše i brže deformišu. Takođe, četkice najmlađih članova porodice potrebno je menjati češće zato što je dečji imunitet mnogo nežniji od imuniteta odraslih. Takođe, mališani, posebno u početku dok uče kako se pravilno peru zubi, dosta pritiskaju četkicom i na taj način njena vlakna brže postaju deformisana.

Ako ste prehlađeni ili imate neku infekciju, savetuje se da četkicu nakon što ozdravite, zamenite novom kako se infekcija ne bi ponovo vratila. Koliko god da dobro brinete o svojoj četkici, mikrobi mogu ostati na vlaknima i ponovo dovesti do sličnih tegoba.

Stomatolozi uvek preporučuju korišćenje mekanih četkica jer su nežne prema zubnoj gleđi i desnima, iako one sa čvršćim vlakina duže traju.

Na koje načine možete produžiti vek četkici?

Pod ovim se svakako ne misli da je jednu četkicu dobro koristiti duže od tri-četiri meseca. Međutim, i tokom tog perioda potrebno je da poštujete određena pravila kako bi nega bila kvalitetna.

Izbegavajte pranje zuba grubim pokretima i nemojte jako pritiskati vlaknima. Na taj način ne samo da ćete sačuvati vlakna četkice već ćete i nežno negovati desni. Korišćenje zaštitnih kapica preporučuje se kako kada putujete tako i kod kuće. Naravno, potrebno da vodite računa da se četkica dobro osuši pre nego što stavite zaštitnu kapicu. Važno je da je lepo isprete i ostavite da se temeljno osuši u uspravnom položaju. Takođe, vodite računa da se četkice u čaši ne dodiruju.